Historie

Počátky souboru sahají do roku 1938, kdy místní organizace Orel uspořádala velkou národopisnou slavnost při příležitosti 20. výročí trvání Československé republiky a k oslavě 90 let od zrušení roboty. Iniciátorem byl místní farář Valentin Nepustil, který pozval do Troubek pana Františka Novotného, učitele a sběratele písní a tanců na Hané, jenž na slavnost secvičil hanácké tance. Následné období okupace přerušilo veškerou aktivitu spolku.

Znovuobnovení činnosti nastává v lednu roku 1946. S dvaceti tanečními páry opět nacvičoval František Novotný se seskupením, které si dalo název Národopisná skupina Troubky. V roce 1946 se celá souborová sestava dostává pod vedení Mládeže Československé strany lidové. Tanečníci začínají spolupracovat s Hanáckou hudbou z Předmostí pod vedením pana Janíčka. Kapelník zajistil pořízení krojů jak hudbě, tak i tanečníkům. 

Politický převrat roku 1948 měl také dopad na konání národopisné skupiny, činnost Československé strany lidové byla zastavena a skupina se stala tanečním odborem Hanácké hudby z Předmostí. Roku 1949 skupina vstupuje do tělovýchovné jednoty Sokol Troubky jako Hanácká národopisná skupina pod vedením pana Stanislava Ticháčka. V letech 1951 - 1955 se v nácviku tanců vystřídali a spolupracovali tito vedoucí: pan Fabián Horák, paní Marie Gregovská, paní Josefa Kelnarová, pan Miroslav Kamelandr. V roce 1956 se vedení ujímá paní Vanda a pan Miroslav Kamelandrovi. Roku 1958 vzniká Hanácký soubor a celý soubor tancuje pod taktovkou pana Jana Hudce. Roku 1962 se nácviku ujímá MVDr. Alois Běhal, který spolupracuje s dechovou hudbou z Předmostí. Po tomto roce se členové souboru na sedm let rozchází.

V lednu roku 1969 vedoucí místního kulturního střediska paní Marie Vojtková uspořádala v Troubkách průzkum zájmu obyvatel o lidovou kulturu. Ohlas občanů byl nadmíru velký, a tak se z iniciativy Marie Vojtkové znovuobnovila činnost souboru Hanák, která se zároveň stala organizační vedoucí souboru. Uměleckými vedoucími se stala paní Vanda a pan Miroslav Kamelandrovi. Od podzimu roku 1970 začíná soubor spolupracovat s panem MVDr. Aloisem Běhalem, hanáckým sběratelem, choreografem a nadšencem. V tomto období měl soubor v průměru 20 vystoupení ročně, mnohá z nich na folklorních přehlídkách a soutěžích. Na taneční soutěži v Prostějově za choreografii tance Sivá holubička získal MVDr. Alois Běhal 1. místo. Pan Běhal se svým nadšením a elánem stal pro mnohé následovníky inspirací. Jeho taneční pásma jsou dodnes v současném repertoáru našeho spolku. Rok 1974 se stal prvním rokem, kdy soubor začalo spravovat Jednotné zemědělské družstvo Troubky.

Od roku 1973 až do roku 1995 se stal jako organizační vedoucí pan Josef Němčák. Paní Alena Martinů se na krátký čas stává uměleckou vedoucí a od října roku 1989 se uměleckým vedoucím stává pan Jan Kadlec, jehož přínos pro soubor je nedocenitelný. Od roku 1995 se organizačním vedoucím stává pan Stanislav Vojtek, uměleckou vedoucí paní Jarmila Gregovská, která roku 2006 předává nácvik tanců již zmíněné paní Aleně Martinů. Ta vede taneční zkoušky až do roku 2008, kdy ji na jejím místě střídá paní Jitka Vinklerová, která tuto pozici zastávala do roku 2022. 

K souboru patří také neodmyslitelně muzika, kterou za takto dlouhou dobu prošla velká řada velmi nadaných hudebníků. Od roku 1972 doprovází soubor na harmoniku pan Zdenek Pavlištík, po roce ovšem odchází a hru na akordeon přebírá Zdena Procházková. Od roku 1973 se hanácká muzika rozrostla a hraje v zastoupení šesti nástrojů. Muzikanti secvičují pod taktovkou mladého a nadaného Miloše Rašky, který se mimo jiné zasloužil o rozepsání notových partů pro jednotlivé instrumenty. V roce 1977 byl pro soubor zakoupen Cimbál, na který se učila hrát paní Ludmila Němčáková a již zmíněný pan Miloš Raška. Od roku 1986 přebírá taktovku Ludmila Němčáková a první housle hraje paní Dana Otáhalová. Po odchodu cimbalistky a vedoucí hudby si v roce 1995 muziku přebírá paní Dana Otáhalová. Ta dále předala předala pozici vedoucí muziky paní Hané Chytilové z Henčlova a od roku 2006 vedla muziku mladá Monika Školoudová. V současné době vede muziku Jakub Raška, syn zmíněné Miloše Rašky. Ve vedoucí funkci souboru i muziky se vystřídala velká řada profesionálů, které soubor dovedly k mnoha úspěchům na domácí i zahraniční půdě.

V roce 1970 vzniká také dětská taneční složka, která nese název Hanáček. Tato dětská složka s malými časovými přestávkami funguje do dnešní doby. Na počátku Hanáčku stála opět paní Marie Vojtková (Rašková). Díky jejímu nadšení se malým tanečníkům pořídily kroje, postarala se také o zajištění notového a písemného materiálu, z nějž nabírají inspiraci i současné vedoucí Hanáčku. Ve vedení souboru se v relativně pravidelně střídaly dvě vedoucí a to Marie Rašková a Eliška Roubalová, tanečnice dospělé složky Hanák. V roce 1998 se vedení ujímá Jana Vojtková a Dana Otáhalová. Soubor následně na šest let přerušuje činnost, která se obnoví v roce 2003. V tento rok se pokusila Eva Vojtková o znovuobnovení Hanáčku. Tato iniciativa byla na místě, protože Hanáček funguje nepřetržitě od roku 2003 dodnes. 

V dějinách souboru je mnoho nezapomenutelných okamžiků. Mezi ty výjimečné patří jistě i ten s datem 13. prosince 1997, kdy se po ničivých červencových povodních, které ochromily celou obec, členové souboru semkli a uspořádali tradiční Předvánoční posezení u cimbálu, jímž chtěli především potěšit Troubečáky po živelném neštěstí a následné těžké práci. 

Dlouhá léta pořádá Hanák dvě kulturní akce v roce, první z nich je Předvánoční posezení u cimbálu, které má vždy nezapomenutelnou atmosféru. Tou druhou jsou Folklorní hodové slavnosti, jež vyzdvihují jeden z největších svátků v obci. Každým rokem členové souboru potěší místní obyvatele také masopustním průvodem a v předvečer 5. prosince navštěvuje Svatý Mikuláš s družinou troubecké děti.